Na etykiecie opony sprawdzić można najważniejsze parametry opony – długość drogi hamowania, efektywność paliwową oraz poziom hałasu zewnętrznego? Od 1 listopada 2012 r. etykiety muszą być naklejone na każdą oponę sprzedawaną na terenie krajów należących do Unii Europejskiej. Pamiętajmy, że dla osiągniecia deklarowanych przez producentów opon osiągów ważne jest odpowiednie ciśnienie – jeśli nie będzie dobre, nigdy nie wykorzystasz jej pełnego potencjału. Zaledwie 3 minuty – tylko tyle zajmuje kierowcy sprawdzenie ciśnienia w oponach.
– Warto być świadomym konsumentem – już po przeczytaniu trzech informacji dostępnych na etykiecie jesteśmy w stanie dokonać o wiele bardziej przemyślanych decyzji i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, jakie niesie za sobą jazda na oponach niskiej jakości. Niestety łatwo jest podjąć złą decyzję, a następnie żałować jej przez kilka lat. Zachęcamy wszystkich kierowców do czytania etykiet – oczywiście, zawsze warto skonsultować się z doradcą w serwisie, ale ważna jest też indywidualna wiedza każdego kierowcy na temat kupowanych opon, w które inwestują swoje ciężko zarobione pieniądze. Pamiętajmy, aby właśnie w takiej kategorii myśleć o zakupie nowych opon – inwestycji w bezpieczeństwo nasze i naszych rodzin – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.
Masz już dobre opony? Świetnie, ale pamiętaj, że nawet samochód jadący na najlepszych oponach i posiadający najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa nie będzie dobrze się prowadził, ani hamował na drodze, jeśli ma zły poziom ciśnienia w oponach. Do wykorzystania pełni potencjału danej opony potrzebny jest jej styk możliwie pełnym zakresem szerokości bieżnika do jezdni. Tylko przy optymalnym ciśnieniu, jakie ustalił producent danego samochodu, opona pod jego masą będzie przylegać do drogi największą powierzchnią – dzięki temu zapewni bezpieczeństwo i nie ulegnie przyspieszonemu zniszczeniu. Nie ma jednak jednej, optymalnej wartości ciśnienia dla wszystkich opon, we wszystkich samochodach. Prawidłowy poziom przewidziany przez producenta auta podany jest w instrukcji pojazdu, na środkowym lewym słupku lub na klapce wlewu paliwa.
Na etykiecie uwzględnione są informacje na temat trzech osiągów danej opony:
-
Efektywność paliwowa (ikona z dystrybutorem) – określana przez współczynnik oporów toczenia opony. Jest wyrażona za pomocą klas od A do G, gdzie A oznacza najbardziej oszczędną oponę. Opony najwyższej klasy A pozwolą zaoszczędzić do 7,5 proc. paliwa w porównaniu do opon najniższej klasy G.
Komentarze (1)