Wymiana łożysk kół należy do najczęściej wykonywanych czynności warsztatowych. Być może właśnie z tego powodu wielu mechaników popada w rutynę, co może skutkować błędami montażowymi. SKF wskazuje na najczęściej popełniane nieprawidłowości.
Pośpiech, trudny dostęp, brak odpowiednich narzędzi i złe oświetlenie miejsca pracy – oto typowe czynniki, które sprzyjają obniżeniu jakości wykonywanej naprawy wymiany łożysk w kołach. SKF wskazuje na co zwrócić uwagę, aby uniknąć uzasadnionych reklamacji rozczarowanych klientów.
Niestaranne oczyszczenie piasty
Podstawą – jak w każdej naprawie – jest dokładne oczyszczenie miejsca, którego dotyczy naprawa. Chodzi nie tylko o usunięcie zanieczyszczeń, utrudniających dostęp do śrub, nakrętek, czy pierścieni zabezpieczających, ale o bardzo dokładne oczyszczenie miejsca po zdemontowanym, zużytym łożysku. Piasek lub łuszcząca się korozja mogą uniemożliwić prawidłowe osadzenie łożyska, które w efekcie zostanie zamontowane krzywo i z tego powodu zużyje się znacznie szybciej niż powinno. Przy większych rozmiarach zanieczyszczeń może okazać się, że nie da się np. zamontować pierścienia zabezpieczającego.
Niewłaściwy punkt przyłożenia siły podczas wprasowywania
Kolejny poważny błąd, to wybór złego punktu przyłożenia siły podczas wprasowywania łożyska. Generalnie zawsze należy wywierać nacisk na tę bieżnię, która dotyka piasty. Przyłożenie siły na bieżnię przeciwną powoduje, że nacisk przenoszony jest przez kulki lub wałeczki łożyska, a to jest niedopuszczalne, ponieważ niszczy łożysko.Opisany problem pojawia się bardzo często wtedy, kiedy łożyska wymienia się bez użycia prasy. Operowanie „na samochodzie” z wykorzystaniem ściągaczy lub własnoręcznie wykonanych dźwigni może się skończyć właśnie uszkodzeniem nowego łożyska podczas montażu.
Niewłaściwy moment dokręcania
Wszystkie nakrętki lub śruby współpracujące z łożyskiem musza być dokręcane kluczem dynamometrycznym z użyciem odpowiedniego momentu dokręcania. Nie zawsze mocnej znaczy lepiej. Co więcej – w niektórych typach łożysk niezbędne jest wstępne dokręcenie łożyska większym momentem, a następnie odkręcenie śruby/nakrętki i dokręcenie ponowne mniejszym momentem. Tego typu zalecenia zawsze są podawane w instrukcjach montażowych i należy je bezwzględnie przestrzegać. Uwaga – wybrane modele łożysk można dokręcać tylko raz – mają wewnątrz specjalny pierścień, który odkształca się plastycznie w chwili dokręcania – takie łożyska są jednorazowe.
Komentarze (0)