ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Fachowe porady

ponad rok temu  08.12.2016, ~ Bartłomiej Ryś   Czas czytania 5

Strona 1 z 3

Naprawa opony jest usługą ekonomicznie uzasadnioną, dodatkowo wiąże się z ekologią, ponieważ do wyprodukowania 1 kg opony należy użyć ok. 3,5 kg ropy naftowej, nie wspominając o wymogach, które trzeba spełnić przy utylizacji zużytych opon.

Jednak podejmując się świadczenia usług napraw opon należy przede wszystkim zwrócić uwagę na poprawność ich wykonywania. Jednym z najważniejszych etapów przy wykonywaniu poprawnej naprawy opony jest właściwa jej weryfikacja, czyli ocena stanu technicznego opony oraz sprawdzenie, czy opona jest naprawialna i wykonanie naprawy jest ekonomicznie uzasadnione.
 
Przy tej okazji przypominamy, że nie wszystko da się naprawić. Zestawiamy w pierwszej kolejności podstawowe uszkodzenia, które eliminują oponę z naprawy, a tym samym z dalszej eksploatacji i kwalifikują się ją złomowania:

  • rozwarstwienie elementów opony (odparzenia, wybrzuszenia),
  • zużycie rzeźby bieżnika poniżej 1,6 mm (naprawa takich opon możliwa jest tylko, jeżeli opona nadaje się do bieżnikowania i będzie poddana temu procesowi),
  • głębokie spękanie zewnętrznej warstwy gumy osłaniającej elementy konstrukcyjne opony (tzw. siatka starzeniowa) ,
  • uszkodzenie elementów konstrukcyjnych stopki opony (np. nitek osnowy opony, drutówki),
  • uszkodzenie gumy zewnętrznej lub wewnętrznej opony chemikaliami (rozpuszczalnikami),
  • deformacje czoła opony spowodowane pęknięciem opasania,
  • zmiany w postaci zaciemnienia, pofałdowania sproszkowanej gumy wewnątrz opony powstałej w wyniku jazdy bez powietrza.

Błędem byłoby zignorowanie przez warsztat istnienia którejkolwiek z powyższych sytuacji

Przekazując oponę do naprawy w warsztacie wulkanizacyjnym, klient oczekuje profesjonalizmu w wykonaniu tej czynności, gdyż opona jest niezwykle ważnym elementem pojazdu. Stanowi ona jedyny punkt styczności samochodu z nawierzchnią i determinuje bezpieczeństwo jazdy. Praktyka pokazuje jednak szereg błędów, jakie popełniane są podczas napraw opon. Lista jest długa, jednak warto uświadomić sobie skutki popełnianych błędów.

  1. Niestosowanie tabel doboru wkładów, czyli dobieranie wkładu naprawczego  „na oko”

Pomijanie tabel doboru wkładów jest często występującym błędem w praktyce warsztatowej. Dobór wkładu „na oko” wynika z przeświadczenia pracownika co do słuszności własnego wyboru, podyktowanej doświadczeniem. W efekcie skutkować to może złym doborem wkładu naprawczego.
Należy pamiętać, że wskazany przez tabelę wkład jest obliczony tak, aby  osiągnąć w 100% wytrzymałość naprawy uszkodzenia o określonych wymiarach, również podanych w tabeli. Źle dobrany wkład nie gwarantuje skuteczności i trwałości naprawy.

  1. Brak „oczkowania” uszkodzenia

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony