ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Części i regeneracja

Warto wiedzieć

Układ hamulcowy i zawieszenie

ponad rok temu  26.11.2021, ~ Michał Żak   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 3

Wygląd zużytego klocka hamulcowego potrafi wiele powiedzieć na temat stanu układu hamulcowego. Eksperci z firmy Ferodo podpowiadają, na co warto zwracać szczególną uwagę.

Podczas wymiany klocków i tarcz hamulcowych należy zawsze skontrolować działanie układu hamulcowego. Wykrycie i usunięcie nieprawidłowości bezpośrednio poprawi bezpieczeństwo jazdy i zwiększy żywotność nowych elementów.

Każdy mechanik wie, że do podstawowych czynności kontrolnych należą m.in. weryfikacja jakości elastycznych przewodów hamulcowych znajdujących się przy zacisku, kontrola stanu samego zacisku, czy sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego oraz jego jakości.

Niezwykle pomocne dla ogólnej oceny stanu układu hamulcowego okazują się oględziny zużytych klocków. Ferodo wskazuje na 7 typowych objawów, które powinny zwrócić uwagę mechanika.

1. Skośne zużycie warstwy ciernej

Warstwa cierna jest zużyta nierówno, na pewnej części jest jej jeszcze całkiem sporo, na pozostałej – jest wytarta prawie do płytki.

Prawdopodobną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wadliwe osadzenie zacisku względem tarczy, zatarte prowadnice lub nadmierne luzy w zacisku. Chodzi o to, że klocek nie jest równomiernie dociskany. W takiej sytuacji należy sprawdzić wszystkie elementy współpracujące.

2. Wyżłobienia na powierzchni ciernej

Na powierzchni ciernej klocka znajdują się wzdłużne wgłębienia – wyglądają jak głębokie, regularne rysy.

Prawdopodobnych przyczyn może być kilka. Być może między tarczę a klocek dostało się jakieś zanieczyszczenie. Inna możliwość - na tarczy znajdują się nierówności (np. ranty), które wycierają klocek.

Takich usterek nie należy bagatelizować, ponieważ w szczególnym przypadku nowy klocek nie będzie hamował całą swoją powierzchnią cierną, a jedynie fragmentami, co drastycznie redukuje skuteczność hamowania. Dodatkowo podczas hamowania mogą pojawić się piski i wibracje. Popularne założenie: „klocek się ułoży”, jest niewłaściwe.

3. Nierównomierne zużycie klocków w obrębie jednego zacisku lub w obrębie jednej osi pojazdu

Jeden lub dwa klocki zdecydowanie różnią się grubością od pozostałych? Należy dokładnie sprawdzić stan zacisków hamulcowych, oczyścić je, a także wnikliwie zweryfikować stan prowadnic. Jest duże prawdopodobieństwo, że w wyniku zabrudzenia lub korozji, jeden z zacisków nie pracuje tak jak powinien. Możliwe, że zablokował się tłoczek lub zacięła prowadnica.

GALERIA ZDJĘĆ

Co mówi wygląd klocka hamulcowego?
Co mówi wygląd klocka hamulcowego?
Co mówi wygląd klocka hamulcowego?
Co mówi wygląd klocka hamulcowego?
Co mówi wygląd klocka hamulcowego?
Co mówi wygląd klocka hamulcowego?

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony