– Może rozwiązaniem byłaby groźba utraty gwarancji na ogumienie w przypadku użycia starych zaworów? – zastanawiają się eksperci z Alligator Polska.
Alligator w Polsce – zawory na cały świat
Jednym z największych dostawców zaworów na świecie jest grupa Alligator, do której należy Alligator Polska. W 2002 roku producent zaworów z Niemiec przejął 100% udziałów polskiego zakładu, wydzielonego w latach 60. z grupy Stomil. Zakład znajdował się w Środzie Wielkopolskiej. W 2007 roku do Polski przeniesiono całą produkcję zaworów (m.in. z zamkniętej wcześniej fabryki EHA, również należącej do Alligatora). Od tego czasu liczba pracowników wzrosła o 100% (dziś to 370 osób). Roczne obroty zakładu w Polsce wynoszą 100 mln zł (60 mln euro to roczne obroty całej grupy Alligator).
– W ostatnich latach kilkakrotnie rozbudowywaliśmy nasze możliwości produkcyjne, co potwierdza ciągły rozwój firmy – mówi Michał Kania. A przypominając całą historię firmy Alligator, podkreśla, że wywodzi się ona z grupy Steiff. To ta firma „wymyśliła” pluszowego misia (Margarete Steiff uszyła pierwszą pluszową zabawkę). W Niemczech w zakładach należących do grupy Steiff do dziś tuż obok zaworów powstają pluszowe zabawki.
W podpoznańskiej Nekli działa fabryka Alligator Polska. Jest to jednocześnie główny zakład produkcyjny całej grupy Alligator. Każdego dnia powstaje tu milion najróżniejszych i najdrobniejszych produktów (zawory, wyroby gumowe i metalowe, węże wysokociśnieniowe, części tłoczone). O skali produkcji może świadczyć zużycie materiałów. Rocznie pracownicy tego zakładu koło Poznania do prac zużywają 2000 ton prętów mosiężnych, 250 ton prętów stalowych i około 400 ton mieszanki gumowej. Codziennie z Nekli wysyłany jest towar do wszystkich krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
– Mamy swoje biura sprzedaży także w USA, Korei, Japonii i Chinach – opowiada M. Kania. Większość zaworów będących w ofercie grupy Alligator powstaje w Polsce. W zakładach w Niemczech produkowane są natomiast m.in. korpusy zaworów. Tam też odbywa się duża część montażu. Również w Niemczech powstają nietypowe korpusy lub zawory na specjalne zamówienie, np. do zawieszeń pneumatycznych w autach luksusowych. Rynek motoryzacyjny to około 70% obrotu grupy Alligator.
Producent dostarcza też m.in. metalowe lub gumowe części do aut na oryginalne wyposażenie, np. tulejki do siedzeń czy gumki do tylnych półek.
Komentarze (7)