ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Klimatyzacja

ponad rok temu  13.08.2018, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

Strona 2 z 3

Nie należy gwałtownie odkręcać korka zbiorniczka z płynem, gdyż wydobywająca się stamtąd ciecz może poparzyć ręce.

  • Należy unikać wdychania oparów płynu.

  • Nie wolno dolewać zimnej wody do rozgrzanego silnika.

  • Nie należy uzupełniać brakującego płynu płynem do spryskiwaczy, ma niską temperaturę wrzenia.

  • Wybierając się w dalszą letnią podróż warto zajrzeć pod maskę i sprawdzić też stan pasków: klinowego, napędzającego agregat, alternator, a niekiedy także pompę wodną. Latem pracują one mocniej i są narażone na większe przeciążenia wynikające również z obciążenia auta np. bagażami. Jeśli już wcześniej nie były w dobrym stanie to istnieje duże prawdopodobieństwo, że teraz szybciej ulegną awarii.

    Jazda bez klimatyzacji = droga przez piekło

    Obecnie trudno sobie wyobrazić letnią podróż bez klimatyzacji w aucie. Jednak i tu brak systematycznej kontroli i konserwacji układu w połączeniu z wysoką temperaturą może dać o sobie znać w postaci słabiej działającej klimatyzacji. Jeśli nałożą się na to jeszcze problemy z elektroniką, np. czujnik temperatury zewnętrznej ulegnie awarii, wtedy klimatyzacja zwyczajnie może przestać działać.

    Zalecamy by przynajmniej raz w roku dokonać przeglądu i konserwacji całego układu klimatyzacji, co pozwoli na wychwycenie ewentualnych usterek. Przy okazji wizyty w warsztacie warto także wykonać ozonowanie, dzięki czemu powietrze w kabinie zostanie oczyszczone z grzybów, które nie tylko powodują nieprzyjemny zapach, ale przede wszystkim są szkodliwe dla naszego układu oddechowego. Pamiętajmy też o wymianie filtra kabinowego” – zaleca Mieczysław Koza z serwisu DECART Premio w Legnicy. Ekspert Premio zwraca też uwagę, by wsiadając do rozgrzanego auta nie uruchamiać klimatyzacji od razu na pełnych obrotach, tylko chłodzić wnętrze stopniowo. Taka gwałtowna zmiana temperatur będzie szkodliwa dla naszego zdrowia. Jeśli chcemy zabezpieczyć auto przed nadmiernym nagrzewaniem warto zaopatrzyć się w przesłonkę przeciwsłoneczną.

    Sprawne opony są ważne także latem

    Wysokie temperatury powodują problemy nie tylko z ciśnieniem u kierowcy, ale także w oponach. Dlatego raz na tydzień oraz przed każdą dłuższą podróżą należy sprawdzić jego poziom. Warto również skontrolować ich stan, a zwłaszcza przyjrzeć się wielkości bieżnika. Jeśli jest on zbyt niski, lepiej pomyśleć o wymianie opon niż ryzykować własnym bezpieczeństwem.

    Komentarze (2)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Roman76 2 ponad rok temu Pomysł dobry ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Do pracy trzeba dojeżdżać codziennie. Ja to się cieszę, że udało mi się klimę w avensisie III nabić przed tymi upałami. Inne rzeczy są w nim w porządku. Na bieżąco wymieniam filtry czy płyny. Silnik nie przegrzał się nigdy, ale nie ma co się dziwić japończki są dobre
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ kamil 1 ponad rok temu w upał najlepiej siedzieć w domu a nie w aucie
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    do góry strony