ReklamaB1 ŚO - automechanika 2024 Mirek

Ogumienie

3 dni temu  24.07.2024, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Nowe europejskie rozporządzenie R117-04 przysłuży się poprawie bezpieczeństwa przy większym poszanowaniu środowiska i ochronie siły nabywczej kierowców. Rygorystyczny test pozwala bezpiecznie eksploatować opony aż do dopuszczalnego prawnie limitu zużycia bieżnika, wynoszącego 1,6 mm. A to o tyle istotne, że według badania Michelin, 50% opon jest wycofywanych z eksploatacji przed osiągnięciem głębokości bieżnika wynoszącej 3 mm.

W skali globalnej, każdego roku 400 milionów opon staje się przedwcześnie odpadem. Michelin popiera zapisy nowego rozporządzenia UE R117-04 w zakresie osiągów nowych opon samochodowych w momencie ich zużycia. Nowe prawo obowiązuje od 1 lipca 2024 roku, jego zapisy przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, a także ochrony zarówno środowiska, jak i siły nabywczej europejskich kierowców.

Dla Grupy Michelin ważne jest, aby informować konsumentów o tym, jakie znaczenie dla bezpieczeństwa mają osiągi opon w momencie, kiedy opona jest zużyta poniżej połowy bieżnika. Przejrzystość jest tym bardziej istotna, że niektóre osiągi pogarszają się z czasem, zwłaszcza w odniesieniu do bezpieczeństwa.

Nowe prawo obejmuje rygorystyczny test, który przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, jednocześnie zachęcając kierowców do korzystania z godnych zaufania opon, aż do dopuszczalnej głębokości bieżnika wynoszącej 1,6 mm.

Rygorystyczny test z myślą o poprawie bezpieczeństwa

Przyjęty przez organy europejskie test hamowania na mokrej nawierzchni mierzy odległość wymaganą do zmniejszenia prędkości pojazdu z 80 do 20 km/h (z 50 do 12 mph) na drodze o standardowej nawierzchni z warstwą wody o grubości 1 mm. Ponadto, test ten uwzględnia inne szczegółowe parametry, takie jak współczynnik przyczepności do nawierzchni czy temperaturę otoczenia. Testy na mokrej nawierzchni są już stosowane do określania progu bezpieczeństwa nowych opon zgodnie z przepisami i są powszechnie uznawane przez branżę oponiarską. Odpowiadają one również bardziej ekstremalnym sytuacjom, które kierowca może napotkać na drodze.

Projektowanie opon, które sprawdzają się od pierwszego do ostatniego kilometra, jest wpisane w DNA Michelin i wynika z wyboru dokonanego podczas prac projektowych przez Grupę Michelin z myślą o bezpieczeństwie użytkownika. Przykładowo, podczas hamowania na mokrej nawierzchni, opona Michelin, która jest zużyta poniżej połowy bieżnika, jest zaprojektowana tak, aby nadal utrzymać swoje osiągi i potrafi hamować średnio o 3,4 m krócej niż nowa opona konkurencji(2). Odległość ta odpowiada w przybliżeniu jednej długości samochodu, czyli kilku metrom, które mają kluczowe znaczenie w sytuacjach awaryjnych.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony