To oczywiste, że właściciele serwisów oponiarskich muszą dbać o jakość usług. Kto świadczy usługę oponiarską, musi liczyć się odpowiedzialnością wynikającą nie tylko z rękojmi. To również odpowiedzialność odszkodowawcza, a w sytuacjach narażenia zdrowia lub życia nawet odpowiedzialność karna.
Właściciel serwisu odpowiada finansowo i karnie za wszystkie błędy, jakie wydarzą się na hali warsztatowej i będą miały prawne skutki dla klienta. Najskuteczniejsze zmniejszenie ryzyka tej odpowiedzialności to mechanicy z umiejętnościami i wiedzą, jak serwisować opony. Dzięki temu właściciele będą mieć spokojny sen. Jakość na hali gwarantują profesjonalnie wyszkoleni mechanicy, prawidłowo serwisowane maszyny – które nie uszkodzą opon, a także stałe audyty i monitoring świadczonych usług. Warto zadbać, aby pracownicy mieli dostęp do szkoleń – takich, jak te realizowane w Akademii Oponiarskiej Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.
– Właściciel serwisu – jako profesjonalista – ponosi odpowiedzialność za to, jakie opony sprzedaje i w jaki sposób świadczy usługę oponiarską. To nie tylko odpowiedzialność wynikająca z rękojmi – ale również odpowiedzialność odszkodowawcza, a w sytuacjach narażenia zdrowia lub życia nawet odpowiedzialność karna. Najlepszy sposób na zmniejszenie takiego ryzyka to profesjonalni mechanicy – tacy, którzy nie tylko wiedzą, jak obsługiwać opony, by ich nie zniszczyć, ale znają możliwe skutki działania na skróty. Nie tylko wiedzieć, jak je profesjonalnie obsługiwać, ale też dlaczego właśnie w ten sposób i co się stanie kiedy tego nie zrobią – wskazuje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).
Przede wszystkim profesjonalne kadry
Szkolenia powinny obejmować zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Serwisanci powinni być w stanie prawidłowo ocenić stan opon, dobrać odpowiedni rozmiar i typ opony do konkretnego pojazdu, a także przeprowadzić prawidłowy montaż i serwis opon. Dobrze przeszkolony serwisant jest w stanie wykryć potencjalne problemy z oponami i zapobiec wypadkom. Ten, któremu tylko się wydaje, że umie obsługiwać opony i nie był na profesjonalnym szkoleniu, często jest powodem dodatkowych kosztów oraz odpowiedzialności dla właściciela.
Okresowe szkolenia pomagają nowym pracownikom zdobyć profesjonalne szlify i nauczyć się bez błędów obsługiwać opony. Zaś doświadczonym pracownikom pomagają przypomnieć prawidłowe procedury, które często są pomijane w codziennej rutynie – a ich brak ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo i trwałość opon oraz felg.
Komentarze (0)