ReklamaB1 ŚO - sailun-tyres 04.09-04.10 Mirek

Ogumienie

Opony

Pozostałe opony

2 dni temu  06.09.2024, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 1

Schwalbe pożycza technologię opon ze świata motoryzacji i zapowiada rewolucję w kolarstwie górskim. Tak w największym skrócie prezentuje się nowa konstrukcja karkasu, która użytkownikom górskich rowerów daje większą precyzję i kontrolę podczas jazdy - zarówno podczas hamowania, jak i przyspieszania.

Dwie nowe opony do rowerów MTB firmy Schwalbe – Albert i Shredda – wykorzystują radialną konstrukcję, co zapewnia lepszą przyczepność oraz płynniejszą jazdę. Ich sekret tkwi jednak w zupełnie nowej konstrukcji karkasu. Z najnowszego wynalazku Schwalbe LAB już korzystają zawodnicy Pucharu Świata.

- Świetna współpraca zespołu ze Schwalbe umożliwia nam rzeczywiste zaangażowanie się w proces testowania i rozwoju niektórych nowych pomysłów. Cieszę się, że znalazłem większy komfort i lepszą przyczepność dzięki nowej konstrukcji radialnej i jestem dumny, że mogłem już korzystać z przewagi technologicznej podczas Pucharu Świata - powiedział Amaury Pierron, zawodnik Freeride MTB i DH.

Zalety radialnych dwóch kół

Na czym polega owa przewaga technologiczna? Opony radialne w przemyśle motoryzacyjnym nie są niczym nowym. Karkasy opon radialnych są zbudowane z warstw biegnących prostopadle (90 stopni) do kierunku jazdy i zazwyczaj wykorzystują “pas”, który poprawia stabilność. Tu jednak osnowa karkasu biegnie pod bardziej „tępym kątem” niż w przypadku innych opon, a to o 30% większa powierzchnia styku bieżnika przy tym samym ciśnieniu powietrza. A to oznacza lepszą przyczepność, lepsze tłumienie, większe bezpieczeństwo.

Taka opona jest lepiej tłumiona w porównaniu z modelem diagonalnym, z szybszą redukcją kompresji i oscylacji odbicia po uderzeniu. Nawet jeśli ciśnienie powietrza wzrośnie o 50%, powierzchnia styku jest nadal o 15% większa, a opona nadal zachowuje swoje właściwości elastyczne. Oznacza to, że ciśnienie powietrza można dowolnie dobierać. Taka opona lepiej amortyzuje uderzenia i efektywniej wykorzystuje skok zawieszenia – dosłownie wsysa się w podłoże. Dotyczy to zarówno rowerów górskich, jak i EMTB, które dzięki dwóm oponom zapewniają znacznie lepszą przyczepność do podłoża.

Schwalbe z mieszanki gumy ADDIX Ultra Soft

Warto wspomnieć, że najnowsze opony Albert i Shredda są wykonane z sadzy pochodzącej z recyklingu (rCB). rCB jest produktem bezpośrednio pochodzącym z systemu recyklingu Schwalbe i zastępuje w 100% sadzę przemysłową opartą na paliwach kopalnych. Według Schwalbe w ten sposób oszczędza się 80% ekwiwalentu CO₂ – bez utraty jakości i wydajności opon.

Model Albert jest dostępny w średnicach 27,5 cala i 29 cali oraz szerokościach 2,4 cala i 2,5 cala, podczas gdy przednia Shredda jest dostępna tylko w rozmiarze 29 cali średnicy i 2,5 cali szerokości. Tylna Shredda może być kupiona w rozmiarach 27,5 x 2,5 cala i 29 x 2,5 cala. Cena Schwalbe Albert Trail Pro zaczyna się od 73,90 euro, Schwalbe Albert Gravity Pro od 79,90 euro, a Shredda Gravity Pro od 79,90 euro.

Fot. Schwalbe

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony