ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

Opony ciężarowe

miesiąc temu  26.11.2024, ~ Michał Żak   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 2

Zgodnie z danymi Eurostatu jedną piątą wszystkich przewozów w europejskim transporcie drogowym stanowią tzw. puste przejazdy. Są one problematyczne nie tylko ze względu na dodatkowe koszty dla firm transportowych. Pusty przewóz to bolączka każdego przewoźnika. To przecież niepowetowane straty w zużyciu bieżnika opon.

W jaki sposób przewoźnicy mogą walczyć z pokonywaniem zbędnych kilometrów, by poprawić swoją zdolność operacyjną? I jakie są główne przyczyny przewozów bez ładunku? Na pytania odpowiadają eksperci Inelo z Grupy Eurowag.

Na problem pustych przebiegów wpływa szereg czynników, począwszy, m.in. od braku załadunków w pobliżu miejsca docelowego rozładunku, nieoptymalnie zaplanowanej trasy bez pomocy technologii, braku szybkiej wymiany informacji między firmą a zleceniodawcą czy specjalistycznych wymagań dotyczących transportu np. niskiej temperatury w przypadku przewozu żywności, aż po regulacje prawne, które zobowiązywały przewoźników do dodatkowych przebiegów niezwiązanych z realizacją zamówień. Ostatnia zmiana przepisów wprowadzona przez Trybunał Sprawiedliwości UE może jednak wpłynąć na zmniejszenie części przejazdów na pusto. Ponad miesiąc temu TSUE uchylił konieczność powrotu ciężarówek do kraju, co najmniej raz na osiem tygodni, co może wiązać się z większą elastycznością w planowaniu tras przez firmy transportowe.

Mateusz Włoch, ekspert ds. rozwoju i szkoleń, Inelo z Grupy Eurowag, zwraca uwagę, że nowe przepisy mogą ograniczyć puste przejazdy, szczególnie w przypadku firm obsługujących odległe trasy, lecz nie zlikwidują go całkowicie - Przepis ten miał największy wpływ na firmy, które wykonywały przede wszystkim przewozy poza granicami Polski i rzadko wracały do kraju. Był to jednak tylko jeden z elementów, zwiększających puste przebiegi, dlatego warto spojrzeć na to szerzej i skupić się na rozwiązaniach, które wspierają planowanie tras i lepsze wykorzystanie pojazdów – dodaje ekspert.

Jak ograniczać zbędne kilometry w transporcie?

Dla przedsiębiorstw transportowych dążenie do minimalizacji pustych przebiegów to działanie niezbędne dla poprawy wydajności i rentowności. Przewoźnicy mogą zastosować różnorodne techniki pozwalające na ograniczenie liczby przejechanych pustych kilometrów. W jaki sposób mogą sobie z nimi radzić?

Bazowanie na szerokiej sieci klientów daje przewoźnikom większe możliwości uzyskania zleceń powrotnych. Firmy transportowe nawiązujące współpracę z różnorodnymi zleceniodawcami, zyskują większą elastyczność w załadunkach, a to może przełożyć się na mniejszą liczbę kilometrów wykonywanych na pusto.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony