![](https://www.swiatopon.info/img/artykuly/75823_opony-kierunkowe-czy-asymetryczne--jaki-ty_1.jpg)
Trzy podstawowe rodzaje bieżników to symetryczny, kierunkowy oraz asymetryczny. Pierwszy z nich jest najprostszą konstrukcją, która została prawie całkowicie wyparta przez dwa kolejne rodzaje. Bieżniki symetryczne są stosowane już niemal wyłącznie w oponach dostawczych. Opony do aut osobowych, poza najtańszymi modelami w małych rozmiarach, wykorzystują już tylko bieżniki kierunkowe i asymetryczne.
Zakup opon należy rozpocząć od określenia, czego oczekujemy od samochodu – sportowego prowadzenia, szczególnie wysokiego bezpieczeństwa w trudnych warunkach, a może możliwie niskiej ceny? Modele opon w popularnych rozmiarach, jak np. 195/65 R15 – https://www.sklepopon.com/opony/letnie/195/65/r15, czy 205/55 R16 – https://www.sklepopon.com/opony/letnie/205/55/r16 występują z różnymi typami bieżnika. Czym charakteryzuje się każdy z nich i jak wybrać wzór bieżnika dopasowany do naszych potrzeb?
Opony kierunkowe i asymetryczne – różnice w budowie
Bieżnik opon kierunkowych układa się w charakterystyczny układ wskazujący kierunek toczenia – zazwyczaj przypomina on kształt litery „V” lub „U”. Na ścianie bocznej opon kierunkowych umieszczane jest dodatkowe oznaczenie – Rotation – które również pokazuje, w którą stronę ma toczyć się opona po zamontowaniu w samochodzie. Opony kierunkowe można zamontować na feldze dowolną stroną. Jednak po osadzeniu gumy na obręczy będzie ją można przykręcić wyłącznie z prawej bądź z lewej strony samochodu – w zależności od tego, którą stroną została ona umieszczona na feldze.
Bieżnik opon asymetrycznych dzieli się na dwie wyraźnie odmienne strefy – zewnętrzną oraz wewnętrzną. Strefa zewnętrzna jest oznaczona symbolem outside, natomiast wewnętrzna część opony jest opisana jako inside. Należy zwrócić na to uwagę podczas montażu opony na feldze – strona z napisem outside musi znaleźć się na zewnątrz. Po założeniu opony asymetrycznej na feldze we właściwy sposób można zamontować ją w dowolnym nadkolu z lewej lub z prawej strony pojazdu. Kierunek toczenia nie ma w tym wypadku znaczenia.
Zalety i wady opon asymetrycznych
Rozdzielenie bieżnika opon asymetrycznych na dwie strefy pozwala zapewnić wyjątkowo pewne prowadzenie na suchej nawierzchni, z zachowaniem wysokiego bezpieczeństwa na mokrej drodze. Zewnętrzna strona bieżnika asymetrycznego cechuje się zazwyczaj bardziej solidną i zabudowaną konstrukcją. Dzięki temu samochód może zaoferować wysoką stabilność podczas szybkiego przejazdu przez zakręty.
Komentarze (1)