Rys.7. Rolka dociskana do opony umożliwiająca pomiar siły promieniowej zastosowana w wyważarkach firmy Hunter z funkcją testu drogowego (źródło: Hunter).
W poprzednich częściach artykułu opisano klasyfikację wyważarek, dokładność wyważania kół jezdnych, charakterystyczne cechy stacjonarnych wyważarek komputerowych i stosowane wyposażenie dodatkowe. W tej części przykładowo przedstawiono ogólny opis wyważarek komputerowych wybranych producentów, to jest: Troll firmy Uni-Trol, Geodyna Optima firmy Hofmann, wyważarek z funkcją testu drogowego firmy Hunter oraz wyważarek WBE wytwarzanych przez firmę Bosch.
Wyważarki Troll firmy Uni-Trol
Znanym polskim wytwórcą wyważarek komputerowych oraz urządzeń do montażu i demontażu kół jezdnych jest firma Uni-Trol. W tabeli 1 przedstawiono podstawowe dane techniczne wybranych wyważarek Troll wytwarzanych przez tego producenta.
Komputerowe wyważarki typu Troll są przeznaczone do dynamicznego wyważania kół samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Wyważanie odbywa się w jednym cyklu pomiarowym. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne zapewniają bezpieczeństwo, prostotę i wygodę obsługi, dużą niezawodność oraz krótki czas wyważania koła. Urządzenia są wyposażone w uchwyt szybkomocujący, syntezator mowy, programy autokalibracji, ukrytego ciężarka, ALU (możliwość pracy z obręczami ze stopów lekkich), pneumatyczny hamulec wrzeciona w miejscu niewyważenia. Wyważarki do kół samochodów osobowych i dostawczych standardowo posiadają osłonę koła. W urządzeniu Troll Micro H zastosowano ręczny napęd wału. Wersje wyważarek Troll 2256/P i Troll 3205/P wyposażono w unikalny, ultradźwiękowy system bezdotykowego pomiaru parametrów koła jezdnego. Wyważarki do samochodów ciężarowych typu Troll 2122 i Troll 2162 dzięki dodatkowemu uchwytowi umożliwiają również wyważanie kół samochodów osobowych. Są one także wyposażone w pneumatyczny podnośnik koła oraz osłonę koła. Prawie wszystkie odmiany wyważarek wyposażono w program optymalizacji, a model Troll 3205/P także w program minimalizacji. Z tego powodu dodatkowo zamontowano w urządzeniu czujnik bicia koła i drukarkę termiczną.
Na rys. 1 pokazano przykładowo wyważarkę Troll 2251/P do kół samochodów osobowych, a na rys. 2 wyważarkę uniwersalną Troll 2162 (do kół samochodów ciężarowych i osobowych).
Pierwsza z tych wyważarek została wyposażona w innowacyjny uchwyt pneumatyczny, zapewniający wygodne i precyzyjne mocowania koła. Sterowanie mechanizmem uchwytu odbywa się za pomocą pedału. Jest to wyważarka mikroprocesorowa (z monitorem LCD) przeznaczona do dynamicznego wyważania kół samochodów osobowych i dostawczych w jednym przebiegu pomiarowym. Charakteryzuje się nowoczesnym systemem pomiarowym z czujnikami piezoelektrycznymi, które zapewniają wysoką dokładność pomiaru. Urządzenie posiada wysuwane automatycznie ramię – nastawnik (z uchwytem na ciężarki) do pomiaru odległości i średnicy obręczy oraz jej szerokości, które gwarantuje przymocowanie ciężarka w odpowiednim miejscu (dzięki funkcji precyzyjnego określania miejsca niewyważenia). Koło jezdne jest automatycznie zatrzymywane w taki sposób, aby miejsce niewyważenia znajdowało się u góry. Wyważarka jest wyposażona w syntezator mowy, potwierdzający wykonywaną czynność oraz sugerujący metodykę postępowania podczas wyważania koła.
Druga z przedstawionych wyważarek mikroprocesorowych Troll 2162 jest przeznaczona do dynamicznego wyważenia kół samochodów ciężarowych i osobowych w jednym przebiegu pomiarowym. Posiada syntezator mowy. Została wyposażona w pneumatyczny podnośnik koła.
Wyważarki Geodyna Optima i Optima II
Nowoczesne wyważarki, oprócz wyważania kół jezdnych, powinny wykonywać optymalizację położenia opony względem obręczy (program optymalizacji, program minimalizacji) oraz pomiary odchyłek kształtu z ich oceną. Przykładem zaawansowanych technicznie rozwiązań wyważarek realizujących wymienione zadania są Geodyna Optima i Geodyna Optima II firmy Hofmann. Urządzenia służą do wyważania kół samochodów osobowych, dostawczych i motocykli o masie do 70 kg. Podstawowe dane techniczne tych wyważarek przedstawiono w tabeli 2.
W wyważarce Geodyna Optima zastosowano moduły laserowe z kamerami CCD (technologia 3D) oraz wprowadzono nowe, niestosowane w innych urządzeniach funkcje. Po zamocowaniu koła wszystkie czynności wstępne są wykonywane automatycznie. Obecnie w wyważarkach do pomiaru parametrów koła oraz bicia obręczy i opony wykorzystuje się metody: mechaniczną, ultradźwiękową lub laserową. Ta ostatnia, zastosowana w tej wyważarce, jest najbardziej dokładna (0,1 mm) i gwarantuje prawidłowy pomiar tych parametrów (rys. 3). Ten model wyważarki firmy Hofmann wykonuje program optymalizacji spokojnego biegu w inny sposób (za pomocą bezdotykowego pomiaru bicia). Stosowanie tej metody wymaga dokładnego centrowania koła na wale wyważarki, na przykład za pomocą uchwytu Duo Expert firmy Haweka (tuleje rozprężne i trzpieniowe tarcze dociskowe).
Wyważarka Geodyna Optima charakteryzuje się następującymi cechami:
- bezdotykowe, automatyczne wprowadzanie danych koła (skanery laserowe),
- elektroniczny, bezdotykowy pomiar bicia osiowego i promieniowego kompletnego koła (opony) oraz osobno obręczy wraz z wizualizacją graficzną tego pomiaru,
- dane niezbędne do wyważenia koła oraz wartości bicia promieniowego i osiowego uzyskuje się w ramach jednego cyklu pomiarowego,
- uchwyt elektromechaniczny do automatycznego mocowania koła,
- automatyczny dobór płaszczyzn wyważania i położenia ciężarków korekcyjnych (ramię pomiarowe typu Geodata),
- programy optymalizacji i minimalizacji (po zebraniu danych dotyczących wartości niewyważenia oraz bicia, urządzenie wskazuje najlepszą metodę usunięcia zakłóceń ruchu obrotowego koła przez zmianę położenia opony względem obręczy),
- możliwość pomiaru samej obręczy oraz automatyczne uruchomienie odpowiedniej procedury jej wyważenia,
- automatyczny pomiar głębokości bieżnika,
- czytelny pulpit, prowadzenie operatora podczas pomiaru i udzielanie mu informacji (za pomocą menu),
- kolorowy monitor i możliwość wydruku wyników pomiaru,
- kompatybilność ze standardem sieci ASA (opcjonalnie).
Do wykonania pomiaru zastosowano trzy moduły laserowe wraz z kamerami CCD zintegrowane z urządzeniem do wyważania koła. Połączenie techniki laserowej z miernikami osiowymi (wykorzystującymi kamery CCD) umożliwia rozpoznanie rodzaju obręczy oraz dokładne określenie położenia ciężarków korekcyjnych. Układ pomiarowy wyważarki wykonuje w czasie jednego cyklu niezbędne pomiary geometryczne kompletnego koła w obrębie obręczy i opony.
Urządzenie może pracować w dwóch trybach: standardowym i optima. Tryb standardowy nie obejmuje pomiarów bicia promieniowego i osiowego. Ustawieniem fabrycznym jest tryb optima, który obejmuje:
- identyfikację rodzaju obręczy wraz z jej parametrami geometrycznymi oraz zalecaną pozycją ciężarków,
- liczenie szprych w przypadku, gdy urządzenie rozpoznało konieczność uruchomienia trybu podziału ciężarków,
- pomiar bicia promieniowego kompletnego koła (opony),
- pomiar bicia promieniowego oraz osiowego lewej i prawej strony obręczy.
Komentarze (1)