Ogumienie

Serwis ogumienia

ponad rok temu  15.03.2018, ~ Bartłomiej Ryś   Czas czytania 6 minut

Strona 1 z 3

Zakup opon to poważna inwestycja dla każdego kierowcy. By komplet ogumienia służył jak najdłużej, należy przestrzegać podstawowych zasad prawidłowej eksploatacji, jednak to nie wszystko. Okazuje się bowiem, że o długości życia opon decyduje też właściwie przeprowadzona wymiana sezonowa. Nawet niewielkie błędy popełnione w jej trakcie, jak np. niesprawdzenie zaworów czy niewyważenie kół, mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego bezpieczeństwa, jak i portfela. 

Wiosna nie przychodzi tak gwałtownie jak zimowa aura, co daje kierowcom czas na przygotowanie się do nowego sezonu i skontrolowanie stanu posiadanego ogumienia lub w razie potrzeby zakup nowego. Decyzja zakupowa powinna być starannie przemyślana, a nie podejmowana pod wpływem nadarzającej się okazji cenowej. Mechanicy Premio zwracają uwagę, że już na tym etapie kierowcy popełniają poważne błędy.

„Poszukując jak najkorzystniejszej oferty, klienci często sami kupują opony do auta. Niejednokrotnie okazuje się, że są one niewłaściwie dobrane do posiadanego modelu pojazdu, mają nieodpowiedni rozmiar lub indeksy prędkości i nośności, co skutkuje złym prowadzeniem auta i szybszym zużywaniem opon” – mówi Dariusz Pakieła z serwisu Premio Uni-Car w Jabłonnie.

„Zdarzają się też użytkownicy, którzy chcąc nadać swoim pojazdom nieco bardziej stylowy charakter chcą montować opony niehomologowane przez producenta auta. Jeśli mamy wątpliwości jakie opony wybrać lepiej poprosić o pomoc specjalistę” – dodaje D. Pakieła.

Dekalog  dobrych praktyk towarzyszących wymianie ogumienia

Wymiana opon to wbrew pozorom złożony proces, który nie ogranicza się do zdjęcia starego kompletu ogumienia i zamontowania nowego. Eksperci Premio opisują dziesięć podstawowych elementów, na które należy zwrócić uwagę przy wymianie ogumienia: 

1. Montaż opon zgodnie z kierunkiem toczenia – montując ogumienie, należy stosować się do oznaczeń wskazujących prawidłowy kierunek toczenia i zewnętrzną stronę opony. Jest to szczególnie istotne w przypadku ogumienia kierunkowego i asymetrycznego. Tylko prawidłowo zamontowane opony zapewnią właściwe odprowadzenie wody, odpowiednią przyczepność i dobre hamowanie. Produkty zamontowane odwrotnie szybciej się zużywają, gorzej trzymają się drogi i emitują wyższy poziom hałasu w trakcie jazdy. Sposób montażu jest nieistotny tylko w przypadku opon symetrycznych, w których bieżnik jest identyczny po obu stronach.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ kataro 2 ponad rok temu Albo po prostu wymiana opon powinna być przeprowadzona w https://www.irmarserwis.pl/ofe... - to jeśli chodzi o wymianę opon w Krakowie. Moim zdaniem tam wszystko odbywa się zdecydowanie tak, jak powinno.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ pepe 1 ponad rok temu zasadniczo się trzeba zgodzić z radami, choć bardziej one dla laików niż ludzi prowadzących serwisy ogumienia . Prosiłbym jedynie o rozwinięcie kwestii szybszego zużywania się opon, które są założone niezgodnie z kierunkiem toczenia lub stroną montażu. Dlaczego szybciej się zużywają - większe tarcie?? i tak na zdrowy rozum - kontrola geometrii przy każdej wymianie kół - kontroli oczywiście nigdy za wiele, ale myślę że zdrowy rozsądek też trzeba umieć zachować.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony