Dumping to taka polityka cenowa, w której producenci sprzedają swoje towary za granicą w cenach niższych niż na rynku krajowym, a czasem nawet w cenach niższych od kosztów ich wytworzenia. Czy tak działają producenci opon ciężarowych i do autobusów z Chin, sprzedający swoje produkty w krajach Unii Europejskiej?
Takie podejrzenia ma „Koalicja przeciwko nieuczciwej konkurencji w branży oponiarskiej”, którą tworzy część producentów opon i firm zajmujących się bieżnikowaniem z Unii Europejskiej. Po skardze koalicji, Komisja Europejska zapowiedziała postępowanie antydumpingowe, które sprawdzi działalność firm zajmujących się importem.
Przypomnijmy, że Unia Europejska może nałożyć na przedsiębiorców, którym udowodniono dumping, kary – są to cła tymczasowe (6-9 miesięcy) oraz ostateczne cła antydumpingowe.
W skardze koalicyjnej pojawia się zarzut, że opony pochodzące z Chin sprzedawane są w Europie w dumpingowych cenach oraz powodują szkody dla tutejszych producentów opon i firm zajmujących się bieżnikowaniem. Prowadzi to, zdaniem członków koalicji, m.in. do spadku liczby miejsc pracy w europejskim sektorze oponiarskim.
Komisja Europejska zaprasza eksporterów do współpracy i składania wyjaśnień. Ci, którzy z własnej inicjatywy będą współpracować w celu wyjaśnienia tych wątpliwości, w przypadku udowodnienia winy mogą liczyć na niższe kary. Urzędnicy komisji nie wykluczają też, że sami wskażą firmy, które zechcą przesłuchać.
Dochodzenie Komisji Europejskiej potrwa 15 miesięcy.
Komentarze (3)